perinka-perove-polstare

Když se chystáte koupit nové péřové polštáře nebo péřové peřiny, vyvstává otázka: mám si koupit prachové nebo klasické a jaké jsou rozdíly?

Prachové peří – co to je?

Prachové peří se nachází ve spodní části hrudníku hus a má za úkol chránit před chladem a teplem. Na rozdíl od klasického peří není přímo viditelné. Je to velmi lehké a jemné peří. Každé pírko je tvořeno tisíci jemnými vlákénky. Klasické peří, na druhé straně, tvoří malá pera s brky. Prachové peří nemá tyto brka a je proto mnohem měkčí a lehčí než klasické peří. To je také hlavní důvod pro velký rozdíl v ceně mezi prachovým a klasickým peřím.

 

perove-deky

 

Péřové deky a polštáře – jaké jsou výhody různých peří?

Vysoce kvalitní péřová část prachového peří nabízí některé výhody, které klasické peří nemá. Díky složení jemného peří uchovává spoustu vzduchu a stále zůstává lehký, nadýchaný a objemný. Díky tomu je dokonalým zásobníkem tepla, který vytváří pozoruhodné možnosti. V zimě vás zahřeje, v létě ochrání před teplem. Klasické peří může mít ostrá brka, a proto se u levných výrobků může stát, že propíchne sypkovinu polštáře nebo přikrývky.

perove-polstare

Péřové deky – prachové peří nebo klasické peří?

Nejlepší peřiny jsou naplněny minimálně 90% prachovým peřím. Cena je podstatně dražší než klasické péřové nebo smíšené peřiny. Při dobré péči vydrží až 30 let a nabízejí řadu výhod pro klidný a zdravý spánek. Prachové peřiny mohou být pokryty velmi tenkou látkou, protože neobsahují pichlavé brky. Tenký látkový potah umožňuje veškeré využití pozitivních vlastností, peří při regulaci teploty. Například lidé, kteří se hodně potí, mohou velmi dobře spát v čistém přikrývce.

perove-prikryvky

Péřové polštáře – prachové peří nebo klasické peří?

Polštář má jinou funkci. Měl by podpírat hlavu při spánku a zajistit tak rovnou páteř během spánku. Pokud je polštář 100% naplněný prachovým peřím, tak do polštáře doslova zapadnete. To může zapříčinit bolesti zad a šíje. Přidáním klasického peří zůstává polštář rozměrově stabilní a může plnit svou podpůrnou funkci. Doporučujeme proto do polštáře směs peří a prachového peří. Existují různé směšovací poměry, například 70 procent prachového peří a 30 procent klasického peří nebo 50 procent prachového peří a 50 procent klasického peří.